viagra

Youtube Adsense Para Kazandırır mı?

youtube para kazanma

İnternet dünyasında son birkaç senedir ortaya çıkan yeni trend Youtube kanalı açarak, YouTube üzerinden gelir elde etmek. Pek çok insan video çekerek para kazanma konusuna meyil kazanmış durumda. Çünkü çektiğiniz videolar ile iyi paralar kazanmanız mümkün.

Öncelikle şunu belirteyim ki her trend gibi bu trend de bir gün popülerliğini yitirecektir. Ancak bu işi hakkı ile yapabilecek yeteneğiniz var ise bu yeteneğinizi değerlendirmenizi kesinlikle öneririm. Evet, aklınızdaki kilit sorunun cevabını veriyorum; YouTube üzerinde video yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

YouTube ile ilişkili para kazanma yöntemleri

Bugün YouTube ilgili pek çok şekilde para kazanabilirsiniz. Bu yolların en temel olanı video çekerek YouTube üzerinde videolarınızı yayınlayarak izlenme sonunda YouTube Adsense tarafından tarafınıza ödenecek bedeller ile para kazanmaktır. Video kategorisi, video süresi ve izlenme sayısı ile ilişkili olarak kazanacağınız bedeller değişiklik gösterecektir.

YouTube üzerinden para kazanmanın bir diğer yolunu Web Adsense ile para kazanmak olarak ifade edebilirim. Aslında YouTube ile Web Adsense arasında ne ilişki var diye sorabilirsiniz. Ancak bugün Youtube ile ilgili arama hacmi oldukça büyük ve kuracağınız bir blog sitesi ile bu alandan ekmek yemeniz mümkün olacaktır. Yani Youtube üzerine açacağınız bir blog sitesi ile sitenize kullanıcılar çekecek ve bu hit üzerinden adsense getirisi sağlayacaksınız. Hatta ücretli reklamlar ve tanıtım yazıları da alarak blog sitenizden para kazanabilirsiniz.

Eğer bir konu ile ilgili YouTube kanalınız varsa kanalınıza sponsor olmak isteyenler çıkabilir. Örneğin nargile yapımı ve nargile ile ilgili bilgiler veren Haşim Ahmet Soylu kanalı Kayseri’de öğrenci olarak yaşamını sürdüren Haşim Ahmet Soylu tarafından kurulmuş, videolarını kendi imkanlarında çekerken oldukça iyi bir hit yakalaması ile hem YouTube Adsense ile para kazanmış hem de nargile takımları ve nargile tütünleri için sponsorluklar sağlayarak farklı getiriler kazanmıştır.

Biraz da zorluklarından bahsedelim

Video çekip yayınlamak kulağa kolay gibi gelse de pek kolay bir iş değildir. Hatta, montaj ve insanlara hitap etmek de işin en zorlu kısımlarındandır. Bu nedenle eğer ki tasarımsal videolar çekmeyeceksek iletişiminizin kuvvetli olması ve video içeriğini insanların dikkatini çekecek şekilde sunmanız gerekmektedir. Bu gerçekten önemli bir unsur.

Bundan aylar önce bir kanalıma attığım video 860k (yani 860bin) izlenme almıştı. Video Azerbaycan’da bir kanalın ropörtajlarından oluşuyordu. Videonun yayınlandığı kanal Türkiye’deki kardeşlerimizden telif istemeyiz diyerek video için telif hakkı başvurusu yapmayacağını tarafıma iletti. Ancak videonun izlenmesini çekemeyen bazı “çakal” insanlar topluluğu videoya sürekli telif saldırısında bulundular. Netice olarak video ve hatta kanalım silindi. Yani o kadar emek hiç oldu. Bu konu ile ilgili neler yapabileceğimi araştırırken bu durumun pek çok insanın başına geldiğini gördüm. Yani insanlar sildirdikleri videoları kendileri ekleyerek o kaymağı yemek istiyor. Netice itibariyle emeğiniz heba oluyor. Bu nedenle telif ile ilgili insanlara açık vermemeye çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Ve bana göre en önemli problem Türkiye’de kaliteli içerikten çok saçma sapan içeriklerin satıyor olmasıdır. Yani gerçekten güzel işler yapan ve başarılı olan kanallar var. Ama bunların üzerinde saçma sapan videolar ile izlenme alan kanallar da haylice. Tüm bunları görmek hevesinizi kırabilir.

YouTube’da çok büyük bir kanalım yok. Pek üzerine düştüğüm de söylenemez. Ancak tecrübelerime dayanarak şu çıkarımı yapabilirim; istikrarlı biçimde anahtar kelime analizini yaparak uygun anahtar kelimeler ile ve kaliteli görüntü, kaliteli ses kalitesini yakalayarak içeriği ilgi çekici hale getirdiğinizde para kazanmamak için hiçbir engel bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir