Futbol

Yerli Santrafor Tavsiyesi Umut Nayir

umut nayir göztepe

Oyuncu Adı         : Umut Nayir
Pozisyon             : Forvet – Santrafor
Yaş – DT              : 24 – 28.06.1993
Takım                   : Osmanlıspor
Boy                      : 1.91
Ayak                     : Sağ
Değer                   : 1 Milyon €

Oyuncunun Hikayesi

Futbola Ankaragücü altyapısından başlayan Umut Nayir, Ankaragücü’nün zorlu süreçlerden geçtiği dönemde aynı şehrin takımı Osmanlıspor’a transfer oldu. Umut bu süreç boyunca Yeni Malatyaspor ve Göztepe takımlarında kiralık olarak forma giydi. Özellikle geçtiğimiz sezon (2016/17) Göztepe formasıyla göstermiş olduğu performans ile benim dikkatimi üzerine çekti. Umut sezon boyunca forma giydiği 25 lig maçında 11 gole imza attı. Ayrıca sezon sonunda oynanan play off finalinde Eskişehirspor’a karşı attığı 2 gol ile takımının üst lige çıkmasında önemli rol oynadı.

Oyuncunun Güçlü Yönleri

Umut Nayir uzun boyu ile ilk bakışta daha çok bir pivot santraforu andırıyor. Ancak onu sadece pivot santrafor olarak nitelendirmek yeteneklerine saygısızlık olacaktır. Umut, boyu sebebiyle çok atik bir futbolcu değil ancak türdeşi forvetlere göre biraz daha hızlı sayılabilir. Umut’un en iyi yaptığı şeyleri ise golü koklaması, topu nasıl kontrol edeceğini bilmesi, pozisyon araması ve savunma arasına koşular yaparak arkadaşlarına alanlar açması olarak ifade edebiliriz. Umut eline geçen fırsatları iyi değerlendiren bir oyuncu. Gerçek bir fırsatçı golcü. Bir forvet için en gerekli özellik olan pozisyon alma konusunda  da gayet başarılı. Zaten bulduğu gollerin pek çoğu bu özelliği ile de ilintili.

Oyuncunun Zayıf Yönleri

Umut’un en önemli zaafı uzun boyundan ötürü top sürme özelliğinin çok iyi olmaması. Hani Umut topu alsın gitsin gibi bir beklenti varsa bunu karşılayamaz. Ayrıca biraz bencil bir oyuncu, golü sürekli kendisi arıyor. Fiziksel olarak yapılacak özel idmanlarla daha iyi hale gelebilir ancak şimdilik diri olmasına rağmen üst düzeyde değil.

Tavsiye Edilen Takımlar

Umut Nayir genç yaşına rağmen gayet iyi işler çıkartan bir komple forvet. Kendisini besleyecek kulüplerde başarılı olacak niteliklere sahip. Bu doğrultuda Umut Nayir pozisyon üretmekte başarılı olan şu takımların gol hattına hareket getirebilir;

  • Beşiktaş
  • Osmanlıspor (mevcut kulübü)
  • Alanyaspor
  • Akhisar Belediyespor

About the author

Mert Abakuş

İstanbul Aydın Üniversitesi - İşletme Yönetimi (MBA) - Football Manager Tutkunu - Wordpress Uzmanı

Yorum Ekle

Click here to post a comment