viagra

XYZ Alan Adı Hakkında

xyz alan adı

XYZ Alan Adı Ön Yargısı

XYZ alan adı ile ilgili yorumlarımı paylaşmadan önce siz değerli okurlarıma alan adının ne olduğuna dair kısa bir bilgi vereyim. Alan adı, ziyaret ettiğimiz web sitelerinin kimlikleri olarak tanımlanabilir. Nasıl ki her vatandaşımızın bir TC kimlik numarası var ise her internet sitesinin de bir alan adı vardır. Örneğin mrtbks.com benim sitemin alan adıdır. Buradaki .com ise benim alan adımın uzantısı olarak ifade edilmektedir.

Dünyada en çok kullanılan alan adı uzantıları .com.net – .org olarak sıralanmaktadır. Bu uzantıların hemen ardından dördüncü sırada .xyz kendine yer edinmiş durumda. Yine de xyz alan adı webmasterlar içerisinde farklı görüşlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Kimileri klasik bir yaklaşım ile .com tahtının yıkılmayacağını ifade ederken kimileri de adult ya da spam site uzantısı olduğunu düşündüğü için bu alan adına uzak duruyor. Xyz alan adı için olumlu düşünen kesim için ise en büyük savunma Google’ın xyz alan adı ile bir web sitesi oluşturmuş olması.

Bilindiği üzere Google, abc.xyz web sitesini oluşturdu. Google için pek önemli bir yatırım olmasa da .xyz alan adına yönlenmiş ve onu kayıt etmiş olması bu alan adının diğer sıradan uzantılarla bir tutulmaması gerektiğinin ispatı gibi. Bu nedenle ben bu alan adını farklı bir yere konumlandırıyorum. Evet, belki kurumsal yapıların .com ve .org alan adlarından .xyz ‘ye geçişi için hazır olmamaları gibi bir durum söz konusu olabilir. Buna rağmen kurumsal yapıya sahip olmayan web siteleri için .xyz değişik bir deneyim olabilir. Hatta uzun vadede kurumsal yapılar da .xyz alan adına adapte olabilir.

Başarı İçin Alan Adı Önemli mi?

Alan adının muhakkak ki önemi vardır ancak benim için uzantının abuk subuk şeyler olmadıkça pek önemi yok. Yine de alan adı seçimi önemli. Bir alan adının anahtar kelime içermesi ya da slogan alan adı olup olmaması önemli etkenler. Bunlara bir başka yazıda değineceğim. Konuya dönecek olursak, başarı için alan adının çok önemli olduğunu düşünmüyorum. 2017 model bir Ferrari araç düşünelim ki aracın kaputunun içerisinde motoru olmasın. Bir de 1994 model Şahin düşünelim ancak sıfır motoru ve çok güzel özellikleri olsun. Hangisi ile hedefe ulaşırsınız?

Sizler sitenize emek verip, kaliteli içerik sağladıktan sonra başarı bir şekilde gelecektir. Bu anlamda herkesi inovatif düşünmeye davet ediyorum.
Planlı yeniliğin sonu mutlak başarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir