viagra

Toplumun Dışında Kalmak

toplumun dışında kalmak

Toplumun Dışında Kalmak

Toplum, zaman içinde bir araya gelme sürecini tamamlamış; ortak bir kültüre, amaca ve hedefe sahip, birlikte yaşamaya tercih etmiş insanların veya grupların oluşturduğu sosyal bir sistemdir.

Liderlik ve Motivasyon dersinde Yrd. Doç. Dr. Necmiye Tülin İrge tarafından yapılan bu tanım, kafamda bazı sorular yarattı. Dersi tamamladıktan sonra yolda eve giderken düşünmeye başladım. Bir zamanlar toplumun pek çok alanında aktif olarak yer almış birisi olarak, özellikle lisans mezuniyetim sonrası iş hayatına girmenin de verdiği etki ile sosyal alandan kendimi soyutladım. Bu aslında kendi tercihimdi. Artık belli konularda tatmin sağlayarak doyum noktasına ulaşmıştım.

Toplumun Dışında Kalmak İçin Sebepler

Giderek dizayn ettiğim çevremde daha küçük bir etki alanı oluşturmayı başardım. Böylece dışa büyük oranda kapalı bir tarz yaratarak dış etkilerin meydana getirebileceği tahribatların önüne geçtim. Daha açık bir ifade ile daha küçük bir sosyal çevre oluşturdum.

Bu küçük çevre ile sürekli kendini tekrar eden, ancak beni huzursuz etmeyen bir dönem yaşadım, yaşıyorum. Kendimle daha çok ilgilenir, kendimle ilgili daha fazla düşünür oldum. Bu faaliyetler gösteriş amacıyla yapılan faaliyetler değil. Hayatımı kendi isteklerim doğrultusunda yaşamamı sağlayacak, sessiz faaliyetler.

Bu sessizlik beni kendime yaklaştırırken –kendimi keşfetmemi sağlarken– toplumsal konulardan daha uzak hale getirdi. Örneğin, önceden siyasi olayları tartışırken, artık bunun enerji israfı olduğunu düşünerek, söz konusu olayın ne, neden, nasıl, ne zaman, nerede, kim tarafından gerçekleştiğini inceleyerek teknik konuda bilgi sahibi olmayı tercih eder oldum. Bunun bana daha fazla katkı sağladığını tecrübe ettim. Bu sadece siyasi etkileşim için geçerli değil. Tarih, spor, kültürel faaliyetler ve diğerleri için de aynı şekilde düşünür oldum.

Tüm bunların sonucunda insanlardan uzaklaştım. Çünkü bilgi edindikçe ve onlarla bu bilgileri paylaştıkça, zihinlerinde yıkamadıkları duvarlar ile onlarla anlaşmanın çok zor olduğunu tecrübe ettim. Bu da benim tembel olduğum nokta, maalesef. Düşünmeyen insanlara tahammül edemiyorum. Bu nedenle onlarla muhatap olmama stratejisi ile idare ediyorum. Ancak ne yazık ki bu insanlar toplumun her yerinde varlar. Bu enerji israfını yapmamak için onlardan uzak durma çabam, toplumdan da bir, iki basamak uzaklaşmamı sağladı. Buna toplumun dışında kalmak dedim. Ama böyle mutluyum.

Sanırım kendimi buluyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir