Futbol

Taktiksel Diziliş Takıntısı Yanlış

Günümüz futbolu artık bizim çocukluk zamanımızdaki gibi tutkulu bir aktiviteden çok profesyonel bir yaşam halini aldı. Durum böyle olunca işin içine şirketler, haliyle sermayenin de girmesi kaçınılmaz hale geldi ve büyük balık ile küçük balık ayrımı oldukça büyük raddelere ulaştı.

Eski düzen futbolda dönem dönem 3-5-2 ve 4-4-2 gibi taktikler dönem dönem moda halini almışlardı. Günümüze en yakın diziliş ise 4-2-3-1 olarak görülmektedir. Ancak sermaye sonrası özellikle son 10 sene içerisindeki gelişmeler bizlere moda olan dizilişin değil, takımların oyuncu grubunun yeteneklerine en uygun diziliş tercihinin başarılı olabileceğini gösterdi.

Inter, Mourinho ile Şampiyonlar Ligi şampiyonu olurken çift forvet oynamıyor, aksine tek forvet olarak fırsatçı golcü rolündeki Diego Milito ile oynuyordu. O sene İnter’i Avrupa kupalarında defansif oynatan Jose Mourinho, sonraları Real Madrid‘i yönetirken daha ofansif bir taktik ve daha farklı bir formasyon ile takımını yönetecekti. Bu başarılar Mourinho’nun takım kaynaklarını en iyi şekilde yönettiğini de ispatlayacaktı.

Barcelona’da dörtlü savunma ile oynayan Guardiola, Manchester City‘de pek çok zaman 2-3-5 taktiksel dizilişini tercih ederek sahaya çıkabiliyor. Savunma halinde farklı hücum halinde farklı stratejiler uygulayabiliyor. Aynı şekilde Bayern Münih için de bu farklı stratejileri uyguladığı gerçeğini görebiliriz.

Bu sene iyi bir başlangıç yapmasına rağmen hocası sıkça eleştirilen Galatasaray‘da Igor Tudor, her fırsatta diziliş olanın çok önemli olmadığını; önemli olanın takımın istenilen performansı sahaya yansıtması olduğu ifade ediyor. Buna rağmen Igor Tudor sıkça diziliş değiştirmesinden dolayı her fırsatta eleştiri yağmuruna tutuluyor.

Uzun süreli bir futbol takipçisi ve Football Manager oyuncusu olarak şunu söyleyebilirim ki ben Igor Tudor’un takımı oynatma tarzını beğeniyorum. Her şey bir yana takımı korkak hazırlamıyor. Bu benim için önemli etken. Geçtiğimiz cuma günü oynanan ve 5-1 sonuçlanan Gençlerbirliği maçını stadyuma canlı olarak izledim. 3 defans oyuncusu ile oyuna başlayan takım, rakibin atağına göre sağ kanat ya da sol kanat oyuncusunun geri yaklaşması ile 4’lü efansa dönüyordu. Bu takımı hücum ve defansta ayrı stratejilerle çalıştırdığı anlamına geliyor. Ayrıca bu stratejileri sahaya başarılı biçimde yansıtan bir Galatasaray vardı. Bu da antrenmanlarda iyi çalışıldığı anlamına geliyor.

Ancak Tudor’un ofansif anlamdaki taktiksel bilgisinin ve tecrübesinin yeterli olmadığı kanaatindeyim. Bu anlamda daha fazla tecrübe kazandıktan sonra Galatasaray gibi bir camiayı çalıştırmalıydı. Ancak yine de kendisini oldukça başarılı buluyorum. Yasin ve Sinan gibi lay lay lom oyuncular ile 4-2-3-1 oynamaktansa kademeli 3-5-2 oynamayı tercih eden Tudor, bence diziliş yakıntısı yaşamayarak doğru tercihlerde bulunmuştur.

Çünkü her diziliş her takıma uygun olmayabilir. Takım birden fazla dizilişte oynamaya alışmalı ve olası değişiklerde sıkıntı yaşamayacak düzeye gelmelidir. Bugün 2-3-5 gibi adı sanı duyulmamış bir diziliş ile Manchester City tarih yazmaktadır. Bu nedenle aslolan istenileni sahaya yansıtmak olmalıdır. Takımlarımızı neden 4-2-3-1 oynamıyor diye eleştirmek saçmalıktan ibaret olacaktır.

About the author

Mert Abakuş

İstanbul Aydın Üniversitesi - İşletme Yönetimi (MBA) - Football Manager Tutkunu - Wordpress Uzmanı

Yorum Ekle

Click here to post a comment