Sevgililer Günü Üzerine

sevgililer günü üzerine

Sevgililer Günü Üzerine

Nedir bu Sevgililer Günü? Doğduğumuz günden bu yana her sene karşımıza gelen ve pek çoğu insanın sorgusuz sualsiz kutladığı bu beşeri bayram nasıl meydana gelmiş?

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat gününde pek çok ülkede kullanılan özel bir gündür. Mazisi, Roma Katolik Kilisesi‘ne kadar dayanmaktadır. Pek çok kaynakta bahsedildiği üzere Valentine isimdeki bir din adamının ismine ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü(St. Valentine’s Day) olarak da bilinmektedir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında kullanılmaktadır.

Peki Günümüzde Sevgililer Günü

Sevgililer Günü, günümüzde geçmişteki yapısıyla hemen hemen alakası olmayan bir şekle büründü. Sevgililerin beraber zaman geçirdiği ve aralarında hediyeleştiği bir gün olarak şekillendi. Tabi ki pek çok insan bu gün sayesinde başbaşa özel zamanlar geçiriyor. İnsanların sosyal faaliyetleri açısından önemli bir gün olduğu günümüzde inkar edilemez bir gerçek. Muhafazakar kesim pek sıcak bakmasa bile Sevgililer Günü için çok fazla katı bir tutum içerisinde değil. Bir diğer deyişle Sevgililer Günü, genel kabul görmüş bir gün olarak güncel zamanda kendisine yer açabildi.

Ekonomik Boyutu

Sevgililer Günü, pek çok insanın kutlamasıyla beraber ciddi bir ekonomik hareketlik de sağlamaktadır. Global ajansların paylaştığı verilere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada yaklaşık 1 milyar kart gönderimi yapılmaktadır. Bu kart gönderimlerini baz aldığınız zaman satın alınan hediye miktarı hakkında zihninizde birşeyler canlanacaktır

Durum böyleyken Sevgililer Gününe karşı çıkmak çok akıl karı değil. Çünkü insanların dünyanın telaşından uzaklaşması adına moral sağladığı gibi ülkelerin ekonomisinde de hareketlilik sağlıyor. Özellikle ülkemizin ekönömisinin kötü bir süreçten geçtiği gerçeği söz konusu iken 14 Şubat 2017 ufak da olsa piyasamıza bir hareketlilik getirecektir.

Benim İçin Manası

İşin gerçeği Sevgililer Gününün benim için pek bir anlamı yok. Belki değişik bir yorum olacak ama ben sevginin günü olacağına inanmayanlardanım. Benim için hediyeleşmek için özel bir gün olması gerekmiyor. Başbaşa kalmak için de öyle… Sevgi sürekli bir eylemdir… Anında tüketilmez. 

Yine de modern dünyaya uyuyoruz işte…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir