viagra

Personel Memnuniyeti Çok Önemli

personel memnuniyeti

Personel Memnuniyeti Çok Önemli

Günümüz piyasalarında işletmeler arası rekabet oldukça fazla. Oluşan bu rekabet ortamı dolayısıyla müşteri sadakati oluşturmak da bir o kadar zorlaşıyor. Bu ortamda müşteri sadakatini oluşturabilen işletmeler fark yaratmayı başarıyorlar.

İnsan psikolojisi gereği mutlu olmadığı bir yerde yapması gereken işi tam anlamıyla istekli olarak yapamaz. Bu nedenle işine konsantre olamaz ve personelden tam verim alamazsınız. İster istemez bu durum müşterilere de yansır. Mutsuz personeller müşterileri de mutlu edemez ve müşteri tatmini sağlanamaz. Bu da müşteri sadakati oluşturma eylemini başarısız kılar.

İşletmenin Müşteriye Açılan Kapısı

İşletmelerin özellikle müşterilerle doğrudan etkileşim halinde olan saha personellerinin mutluluğu müşteri ile olan ilişkilerin ilerletilebilmesi açısından çok önemlidir. Personel müşteriyi mutlu eder ve müşteri ile iyi bir iletişim kurabilirse müşteri ile işletme arasında bir bağ oluşmaya başlar. Bu bağlamda memnun olmadığı halde çalışmaya devam eden bir çalışan;

  • Şirketle uzun soluklu çalışmaz,
  • Şirketin gelişimi için çaba sarf etmez,
  • Kurallara çok fazla uymaz, üretkenlik ve kaliteye önem vermez,
  • Günü doldurmaya çalışır,
  • Etrafa sürekli negatif söylemler yayarak çalışma arkadaşlarının şevkini bozar,
  • Memnuniyetlerini düşürür ve işten soğutur.

Eskiden memnuniyet göstergesi olarak sadece maaş düzeyi ön plana çıkarken; yeni dönemde yapılan araştırmalara göre çalışanların son derece “makul” talepleri olduğu ortaya çıkmaktadır. Öncelikle “adalet”, “takdir edilmek” ve “arkadaşça bir işyeri” istiyorlar.

İK Politikası Önemli

Tabi ki Personel Memnuniyeti ve Müşteri Memnuniyeti açısından başarılı olmak isteyen işletmeler iyi bir İnsan Kaynakları Politikası belirlemelidir. Bu politika belirlenmeli fakat bu politikayı belirleyen işletmenin vizyon sahibi olması da gerekmektedir. “Biri gider biri gelir” mantığı ile işe alım yapan işletmelerin “insan kaynağı” ve “insan kaynağı değerlendirme” anlamında başarılı olması mümkün değildir. Bu basit felsefe bir yerde patlak verecektir. Bu anlamda işletmelerin “Stratejik İnsan Kaynakları” uygulamalarından yararlanmaları gerekmektedir.

Her personel potansiyel bir yetenektir ve işletme o yetenekleri değerlendirmek için gayret göstermelidir. Eğer ki vizyon sahibi bir insan kaynakları stratejisi uygulanırsa personelim kuruma bağlılığı ve mutluluğu aynı oranda artış göstereceği için işletmeler için İK Politikası kritik bir konumda yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir