Futbol

Östersunds Maçı Sonrası Değerlendirmem

Bafetimbi Gomis

Galatasaray için bir kötü gidişat uzun zamandır var. Ancak bu uzun zaman zarfında Galatasaray taraftarına bu kadar umut verilen bir dönem bulunmuyor. Bu kadar sonuca rağmen sonuç travma. Bu nedenle bu yazıyı Östersunds maçı sonrası yazmanın uygun olacağını düşündüm, çünkü umutlu olan taraftar kitlesinin haklı olma payı vardı. Ama yanıldılar.

Galatasaray gelenekleri olan köklü bir spor kulübü. Takımın taraftar grubunun da 1-2 sene öncesine kadar apolitik ve dik bir duruşu söz konusuydu. Ancak bu durum son iki senede çok değişti. İnsanlar bu taraftar grubundan kopmaya ve hatta ağır eleştirilerde bulunmaya başladılar.

Biraz geriye gidelim, Ünal Aysal ismi basında ve Galatasaraylıların kulaklarında sıkça duyulmaya başlanmıştı. O dönemin akabinde Ünal Aysal Galatasaray Başkanı seçileceke ve Galatasaray tarihinin en önemli başarılarından bazılarına imza atacaktı. O dönemde hemen hemen tüm branşlarda başarı veya istikrar sağlanmış, kulübün marka değeri ciddi anlamda arttırılmıştı. Avrupa’da hem basketbol hem de futbol takımı başarılı ilerliyordu. TFF yabancı sınırı, şampiyonluk play off mücadelesi diye engeller çıkartsa da Galatasaray bu engelleri aşarak başarılı oluyordu. Bu süreç devam ederken bir anda Galatasaray ibra edilmeyebilir diye basında bir operasyon başlatıldı. Ünal Aysal’ın kulübü borç batağına soktuğu, Galatasaray’ın ceza alabileceği gibi konular gündemdeydi. Ünal Aysal ilk olarak sermaye artırımı olayını ortaya attı. Bu bir çözüm girişimiydi ancak SPK bu talebi reddetti. Bunun üzerine Riva arazisini değerlendirmek isteyen Aysal’a “Riva’nın Galatasaray’ın geleceği olduğu” gerekçesi ile izin verilmedi ve Aysal’ın tasfiye işlemi nihayetlendi.

Geçmişten bahsettik, gelelim bugüne. Geçen hafta Wesley Sneijder ile yollar ayrıldıktan sonra Galatasaray taraftarı Florya’ya giderek Dursun Özbek‘i istifaya davet ettiler hatta zaman zaman ana avrat küfürler ettiler. Sneijder olayı bazı şeylerin patlamasıydı elbette ancak Galatasaray gibi gelenek sahibi bir takımın taraftarları başkanlarına ana avrat küfür edecek seviyeye gelmişse bu işin altında bazı şeyler bulunuyor demektir.

Dursun Özbek; kılığı ve kıyafetiyle, konuşma üslubuyla, duruşuyla bakıldığı zaman Galatasaray başkanlığı yapabilecek bir adam değil. Evet, kendi taraftarlarının ona küfür etmesi doğru değil ancak kendisi de kulübe zarar vermekte. Dün akşam oynanan müsabakada Galatasaray takımı benim de bahisten tanıdığım vasat bir takıma elendi. Bu mağlubiyetin tüm yükünü Dursun Özbek’e atmak doğru olur mu bilemiyorum ancak en büyük sorumlusu kendisidir. Bunun da tek sebebi vizyon sahibi olmayan bir başkan olmasıdır. Sebeplerini uzun uzun yazmak isterdim ancak onu başka bir yazıya saklıyorum, #dursunözbekistifa dedikten sonra ben Östersunds maçı ile ilgili yorumlara geçeyim.

Geçmişten neden bahsettiğime gelecek olursak Aysal’ı o şartlarda tasfiye eden yönetim kurulu ve buna alkış tutan taraftarlar hak ettiğini aldı Allah teala onlara Dursun Özbek gibi bir belayı musibet etti. Tüm bunların hepsi Galatasaray’ın başarısını engelleme ve saf dışı bırakma girişimlerini oluşturuyordu.

Yalancı Mücadele

Maç saati geldi, bilgisayardan hemen yayını açtım maç başladı ve ilk 10-15 dakika Galatasaray oyuncularının sağa sola koştuklarını görünce keşke maça gitseydim diye içimden geçirdim ancak dakikalar ilerledikçe gol de gelmeyince takımın oyundan düştüğünü ve zaten maça inanmadıklarını gördüm. E, o kadar kolay olmayacaktı, karşında ligleri başlamış, hazır bir takım vardı çünkü…

O sıra Tudor‘un oyun tarzına kafa yordum ancak pek bir fikir sahibi olamadım. Kalede adamın hası (bkz.muslera), önünde de dörtlü defans belirgin olarak sağdan sola; Linnes Maicon, Ahmet, Carole şeklinde dizilmiş önlerinde de sağ göbekte Tolga sol göbekte Selçuk ve sağ kanatta Sinan Gümüş, sol kanatta Belhanda çok ilginç şekilde on numara bölgesinde Yasin oynuyordu. Forvette de Gomis tek başına idi. Yani 4-2-3-1 gibi bir diziliş söz konusuydu.

*****

Bu maç başta olmak üzere; Galatasaray’ı en az bir senedir frenleyen oyuncular olan Selçuk İnan, Yasin Öztekin, Lionel Carole, Martin Linnes, Sinan Gümüş hakkında performans değerlendirmesi yapmayacağımı; bu oyuncuların büyük bölümünün takımdan ayrılacağı zamana kadar orjinal ürün almayacağımı da bu yazı vesilesi ile deklare ediyorum.

Takımda bazı koşan oyuncular dolayısıyla Galatasaray dinamik, enerjik ve koşan bir görünümde gözüküyordu. Özellikle top rakip savunmadayken yapılan “yalancı pres” izleyenlerin gözüne hoş gelmiş ve sonuç hakkında ben bile umutlanmıştım. Ancak dakikalar ilerledikçe yine “yan pas” ve “geri pas” aşkı depreşen takım oyuncularımız Igor Tudor’un da hatalı taktiği ile rakip kale önünde organize olamadı ve ortaya “yalancı mücadele” çıktı. Yalancı mücadele dememin sebebinin takımdaki inanmışlık düzeyi olduğunu da belirteyim.

Gelelim yanlış taktiğe; Galatasaray’ın bu oyuncu kadrosu ile oynaması gereken taktik 4-4-2‘dir. Bakın sırf çift forvet olsun diye söylemiyorum, 3-5-2 olmaz mesela. Galatasaray’ın iki bek iki kanat oyuncusu ile oynaması şart. İlk maç mağlup olmuşsun ve elinde kule forvet Eren Derdiyok var, yanına da fırsatçı golcü Bafetimbi Gomis‘i koy çık çift forvet. Senin rakip savunmayı açman gerek. Burada Tudor’un futbolculuk kariyerinde bir müdafa oyuncusu olmasının ceremesini Galatasaray çekti. İkinci yarı Garry Rodrigues ve Eren oyuna girdi ama bu sefer takım dizilişi bozuldu. Rodrigues sol beke geçti, Maicon sağ bek oynadı, Linnes sol beke geçti ve takım iyice oyundan koptu. Burada hem taktik / diziliş hatası olduğu gibi aynı zamanda mental olarak da hata var; takımla bu kadar oynayarak takımın konsantrasyonunu yerle bir etti. Igor Tudor, Galatasaray seviyesinde bir hoca değildir, bu bir gerçek. Hakkında söyleyebileceğim tek iyi şey oyundan düşen oyuncuları görüp, Riekerink gibi 80. dakikayı beklemeden oyuncuyu anında değiştirmesidir. Onun haricinde tez vakitte gönderilmelidir.

Kadro Yetersiz

Galatasaray kadrosu ciddi anlamda yetersiz kalıyor. Bunu teknik heyetin ve yöneticilerin göremiyor olması imkansız. Ancak nasıl olur da bir tedbir almazlar anlam veremiyorum. Bugün yedek kulübesinde 5 savunma oyuncusu vardı, hücumda ise Rodrigues ve Eren. Ortasaha oyuncusu yoktu! Bu nasıl bir eksikliktir. Tolga veya Selçuk’tan birisi sakatlansa yerine girebilecek en iyi oyuncu Ryan Donk. Hakan Balta’nın gidişinin ardından yedek sol bek de kalmadı. İşte Linnes’i çek oynasın hesabı takılıyorlar. İçeriye orta açacak Belhanda dışında oyuncu bulunmuyor. Bir umut Mariano’yu bekliyoruz. Ancak iş böyle giderse Galatasaray rakiplerinin çok iyi transferler yaptığı bu sene Avrupa kupalarını ancak rüyasında görür.

Selçuk ve Çetesi

Galatasaray geçen yıl Eren Derdiyok’u transfer ettiğinde Eren biri roveşata olmak üzere birkaç hava topunu gole çevirmişti. Sonrasında ufak bir sakatlık geçiren Eren kadroya döndüğü zaman gol yollarında sıkıntı çekmeye başladı. Bir süre sonra basında bir ropörtajında Selçuklar ile takılmadığım için bana pas atmıyorlar tarzı bir açıklama yapmıştı. Bunu okuduktan sonra maçları takip ettim. Zaten öncesinden de mimli olan Selçuk ve Çetesi, Eren’e de top atmıyorlardı. Özellikle Eren’in sonradan girdiği maçlara baktığım zaman; maç boyunca ceza sahasına orta açmaya çalışan takım Eren oyuna girdikten sonra yerden çalışıyordu. Demek ki Eren’in söylediklerinde bir gerçeklik vardı. Durum böyleyken Galatasaray’a böyle büyük zararlar veren oyuncu ve oyuncuların Galatasaray’da barınmaması gerektiğini düşünüyorum. Hatırlarsanız Selçuk İnan’ın aynı mobbing uygulamasını Felipe Melo için de uyguladığı bir dönem konuşulmuştu.

Bafetimbi Gomis

Galatasaray’ın transferleri içerisinde en beğendiğim oyuncu Gomis. Bir kalp problemi olduğu bilinse de futbol hayatını etkilemeyeceği söylenmiş. Benim de St. Etienne döneminden beridir takip ettiğim bir oyuncuydu. Galatasaray’a geldiğini duyduğumda sevinmiştim. Maçlarda gol atmak için çok çabaladığını görüyorum. Top kontrolü, kaleye sırtı dönük duruşunu çok beğeniyorum ve tam da benim istediğim gibi ısırgan bir forvet. Beslendiği zaman Burak Yılmaz’ı Galatasaray taraftarına unutturur. Ayrıca maç sonunda göz yaşlarına hakim olamaması da onun hırsının bir göstergesi. Umarım her şey iyi gider ve Gomis bu sene gol kralı olur…

Bol sabırlar Galatasaray taraftarı…

About the author

Mert Abakuş

İstanbul Aydın Üniversitesi - İşletme Yönetimi (MBA) - Football Manager Tutkunu - Wordpress Uzmanı

Yorum Ekle

Click here to post a comment