Kalemimden Düşenler Tavsiye Ediyorum

Norm Ender Aura Albüm Değerlendirmesi

Türkçe rap müziğine ilgi duyanların yakından tanıyacağı isimlerden bir tanesi olan Norm Ender 6 yıl sonra yeni bir albüm ile piyasaya dönüş yaptı. Bu dönüş rap müziğin içindeki isimler ve rap müziği takip edenler tarafından farklı tepkiler ile karşılandı.

Beğeni aldığı kadar beğenmeyenlerin de olduğunu söylemek lazım. Ancak yinede albüm gündemde oldukça yer buldu. Tüm bu fikir ayrılıkları bir yana albümü ilk dinlediğimde yabancılık çeksem de dinledikçe kulağıma hoş gelmeye başladı.

Yapılan eleştriler “double rhyme” kullanılmamış olması, basit kafiyeler ve o eski sert tarzından eser olmadığına dair olsa da ortaya double ryhme yapacağım diye çıkmamış birisi için bu tarz eleştirilerin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca albümün bandrollü olması nedeniyle aşırı argo ifadeler ve küfürler bulunmuyor. Yine de iddialı sözler kullanmaktan kaçınmayan bir Norm Ender karşımıza çıkmış.

Araba kullanırken, seyahat esnasında kulak vererek dinlediğim zaman gerçekten keyif aldım ve albümü yol boyunca 3 kez dönüşümlü olarak dinledim. Evet, beklediğimiz tarzın dışında olduğu için albüm beklentilerin altında görünüyor. Dinledikçe tarza uyum sağlıyorsunuz. Şarkıda piyasadaki müzisyenlere eleştiriler var. Yani albüm eleştirildiği gibi o kadar da masum değil. “Siz niye kafanıza göre taç yapıyonuz, bu müziğin zaten bi kralı var” cümlesi ile giriş parçasında iddialı bir giriş var. 6 yıldır bu müziği yapmayan birisi için handikap olsa da giriş iddialı. Albümün çıkış parçası olan Deli isimli parçada ise “Feyz al diyene yanıt merkezden, zevk al geç geliyorum herkesten” ve “… zarları salla bunu yapmalısın, beni geçmek için 13 atmalısın” hatta “rapin tanrısı geri döndü” gibi sözleri mevcut. Sonumu Görüyorum parçasında da “tek başıma gelip bin basayım, nankör olma ben bu ritmin efendisiyim” sözleri mevcut. Bahsettiğim gibi albüm eleştirilerdeki kadar yumuşak bir albüm değil, sadece bandrolün sansürü mevcut.

Ayrıca Aşık Veysel’in Kara Toprak eserini yine Aşık Veysel’in sesini kullanarak featuring tarzı bir parça seslendirmiş. Gayet hoş bir çalışma olmuş. Şarkıda Hacı Bektaş gibi alimlerin de sözleri kullanılmış. Diğer parçalarını da ben gayet beğendim. Sadece son parça “O Zaman Dans” biraz vasat olmuş. Onun dışında ben albümü gayet beğendim. Repertuarıma aldığım bir albüm oldu ve sık sık da dinleyeceğim.

Albümün çıkış parçası Deli’yi paylaşıyorum.
İyi dinlemeler.

About the author

Mert Abakuş

İstanbul Aydın Üniversitesi - İşletme Yönetimi (MBA) - Football Manager Tutkunu - Wordpress Uzmanı

Yorum Ekle

Click here to post a comment