Modern Arkadaşlıklar Üzerine

Modern Arkadaşlıklar Üzerine

Her geçen gün daha fazla tüketim toplumu oluyoruz. Şimdilerde ise arkadaşlıklarımızı tüketiyoruz. Modern arkadaşlıklar yaratıyoruz.

Üstelik sadece maddi varlıklarımızı değil, manevi varlıklarımızı da tüketiyoruz. Arkadaş, dost, yoldaş, gardaş sözcükleri bizlere eskiden ne kadar da çok anlam ifade ederdi oysa ki…

Şimdi öyle mi? Menfaat uğruna sıklaşan saflar, ilk fırsatta başkasına tercih edilen arkadaşlıklar. Zaten artık bir sıfat olmaktan ileriye geçemiyor. Okul arkadaşı, iş arkadaşı, servis arkadaşı vesaire…

Sizce de çok soğuk değil mi?

İnsanın muhabbeti olan, muhabbet beslediği kimsedir arkadaş. Hoş, şunun şurasında insanlarla sırf insan oldukları için muhabbet besleyen kaç kişi kaldık. Bir şekilde bu yazıyı okuyorsan sende kendini sorgulamalısın, acaba ne kadar samimi bir arkadaşsın?

Serçeşme isimli eserinde büyük üstad Arif Sağ ne güzel anlatıyor, “… bizden geçinen kalleşler, döner geri bizi taşlar” derken günümüz arkadaşlıklarını. Yıllarca her kötü anında yanında olduğun arkadaşın en ufak bir mevzuda seni yalnız bırakabilir.

Kimisi Anasıyla, Kimisi Anısıyla…

Lisans öğrencisi olduğum yıllar, devlet yurdunda kalıyorum. Ay sonları sanırım, öğrencide paranın olmadığı dönemler yani. Pazarda çalışan oda arkadaşım bir kilo soğan ile geldi akşam. O soğana biraz limon sıkıp biraz pul biber serpip yiyoruz üç arkadaş. Yine böyle arkadaşlık muhabbeti var. Bir tanesi muhabbet esnasında “kimi insan anasıyla, kimi insan anısıyla hatırlanır” diye bir söz etmişti. Modern arkadaşlıklar kavramına ters bir sözdü bu. Bu söz aklıma takıldı ve üzerine düşündüm. Gerçekten çok doğru bir analiz. İnsan menfaatlerini her zaman gözetmeli, şayet menfaatlerini gözetirken bir adım önünde onurunu düşünmeli.

Hatırlanmak önemli,
ve tabi nasıl hatırlandığında…
Modern arkadaşlıklar değil gerçek arkadaşlıklar yaşamanız dileklerimle…

***

Önemli fikir adamlarından Nihal Atsız ne diyordu?

vaktiyle bir atsız varmış derlerse ne hoş
anılmakla hangi bir ruh olmaz ki sarhoş?

Öyleyse hatırlanmak önemli…

Merdo der dinlenecek ses içinde,
İyi seç olacaksan her kiminle,
Sen adam zannedersin belki ama,
Boğar seni en yakının kiniyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir