viagra

işaret Dili Öğrendim

işaret dili nasıl öğrenilir

işaret Dili Öğrendim

Nedir bu işaret dili diyenler olacaktır. Ama önce benim nasıl tanıştığımla başlayayım. Çalıştığım hastanede bu işlerle ilgili bir doktor bey var. Çocuk Cerrahı, Op. Dr. Mustafa Akman’ın yönlendirmesi ile online eğitim ve eğitim sonu sınavı ile sertifika veren bir organizasyona katıldım.

Öncelikle işaret dilinin ne olduğundan başlayalım. İşaret dili, işitme engelli bireylerle iletişim kurmak için oldukça önemli ve gereklidir. … İşaret dili işitme veya konuşma engellilerin aralarında iletişim kurabilmek için el hareketlerini, yüz mimiklerini ve bir bütün olarak vücut dilini kullanarak oluşturdukları sessiz, görsel bir dildir.

Pek çoğumuz işaret dili ile televizyonlar aracılığı ile tanıştık. Topluma tutunma gayreti  içerisinde olan bir takım vatandaşımıza bu anlamda yalnız olmadıklarını gösterebilmek adına kendim adına ufak bir adım atarak işaret dili öğrenmeye, hekimimizin de katkıları ile karar verdim.

Nasıl Öğrenirim?

İnanın öğrenmesi çok zor bir şey değil. Zaten günlük hayatta kullandığınız bazı el hareketleri ile mantığınızı birleştirdiğinizde bazı çıkarımlarda bulunabiliyorsunuz. İstanbul Enstitü olarak adlanan bir organizasyon online olarak işaret dili eğitimi veriyor. Üstelik ücretsiz. Bir önceki cümlede verdiğim linke giderek ücretsiz olarak kursa kayıt olabiliyorsunuz. Kurs her pazartesi – cuma arası hafta içi beş gün akşamları bir saat canlı yayın olmak üzere sürüyor. Cumartesi günleri de deneme sınavları ile pekiştirebiliyorsunuz. Pazar günü ise online sertifika sınavı var. Katılım gösterip 60 üzerinde not alırsanız da sertifika almaya hak kazanıyorsunuz.

Sertifika online olarak ücretsiz. Ancak işi kağıda dökmek istiyorsanız 60 TL bir bedeli var. Ancak online ile kağıt arasında pek bir fark yok.

Deneyim

Hastanede bir hastamız ile bu bilgiyi tecrübe etme şansı buldum. Anlaşabilecek birisini bulmaları çok hoşlarına gidiyor. Ayrıca belirtmeliyim ki ilk başlarda hızlarına yetişmekte oldukça zorlandım. Tıpkı İngilizceyi ilk öğrendiğiniz zamanlarda hızlıca konuşan yabancıları anlarken zorluk çekmek gibi bir durum. Ama yine de temel düzeyde bildiğiniz zaman, basit konuları cevapladığınız zaman çok mutlu oluyorlar.

Bununla ilgili olarak sizlerle bir kaynak paylaşmak istedim. Tıpkı sesli olarak konuşma gerçekleştirdiğimizde meydana gelen aksanlar, ağızlar olduğu gibi işaret dilinde de ağızlar mevcut. Bunun önüne geçebilmek için genel kabul görmüş işaret dili ağzı İstanbul lehçesidir. Bu bağlamda oluşturulmuş İşaret Dili Sözlüğü adlı eseri aşağıda PDF olarak paylaşıyorum.

Esenlikler.

Dosyayı İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir