Futbol

Galatasaray’a Hoca Tavsiyesi: Marcelo Bielsa

marcelo bielsa

Marcelo Bielsa

Dünya futbolunda şahsına münhasır olarak ifade edebileceğimiz isimlerden bir tanesi Marcelo Bielsa. Peki, ileri düzey futbol zekasının yanında çılgın duruşu ile spor severler tarafından büyük hayranlık beslenen teknik direktör Bielsa kimdir?

Marcelo Bielsa büyük başarıları olan bir teknik adam değildir. Ancak bu durumun altında kendisinin esaslı bir deli olması yatmaktadır. Futbolcular için aykırı bir teknik direktördür. Çoğu futbolcu sevmez, sevenler ise delice severler.

Bielsa, ayrıntılara takıntılı, komutan gibi olmak isteyen, oyuncuları üzerinde mutlak hakimiyet kurmayı amaçlayan ve sahanın içinde sözü geçmediği zaman çekip giden bir adam. Büyük bütçeler istemez. Elindeki kadronun neler yapabileceğini iyi bilir. Her maçta ve hatta her dakika takım üzerinde oynamalar yapabilir ve oyuncularından bu kabiliyeti bekler.

Favorileri ve Tarzı

Gözde taktiğinin 3-3-3-1 olduğu görülse de yeri geldiğinde maç içerisinde aynı kadronun 4-2-3-1’e 4-3-3’e ya da 3-5-2’ye dönebilmesini sağlar. Bu yüzden sezon öncesi kampları öldürücü geçer.

Koşmayan, ahengi bozan oyuncuya tahammülü yoktur. Ya yola getirir ya da takımdan gönderir. Rakip ceza sahası etrafına kümelenerek, rakibi tokatlayarak top çalan bir takım yaratmak ister. Ayağını uzatmayan, topa hamle yapmayan adamın takımında yeri yoktur.

Marcelo Bielsa’nın takımı için agresif bir süper kahraman benzetmesi yapılabilir. Taktiksel becerilerine rağmen çalıştırdığı en büyük takımların Marsilya ve At. Bilbao olmasının nedeni geçimsiz bir manyak olmasıdır.

Türkiye’ye Uyum Sağlar mı?

Aslında uymaz. Çünkü burada spor basını ile ciddi manada didişme potansiyeli var. Ancak Türkiye‘ye gelirse Galatasaray‘a gelmeli. Çünkü önde basan ve çok koşan oyun tarzı ile Galatasaray’ın oyun geleneğine uygun bir teknik adam. Rahat bırakılırsa Galatasaray ile efsane başarılar elde edebilir. İşte bu nedenlerle Galatasaray’a hoca önerim Marcelo Bielsa‘dır.

Bielsa futbol tutkusuna sahip bir teknik direktör. Alternatif mi? Harry Kewell. Neden olmasın?

 

 

About the author

Mert Abakuş

İstanbul Aydın Üniversitesi - İşletme Yönetimi (MBA) - Football Manager Tutkunu - Wordpress Uzmanı

Yorum Ekle

Click here to post a comment