Futbol

Fenerbahçe’nin Krasnodar’a Elenmesi

Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat

Fenerbahçe Krasnodar Eşleşmesi

Avrupa Ligi temsilcimiz Fenerbahçe, bugün Rus ekibi Krasnodar karşısında aldığı sonuç içe kupaya veda etti. Turun ilk maçı Rusya’da oynandı ve Krasnodar maçı 1-0 kazandı. İstanbul’daki rövanş maçında ise 1-0 geriye düşen Fenerbahçe, 1-1‘i yakaladı ancak tur için bu skor yeterli olmadı.

Bir Galatasaray taraftarı olarak, bu yazıda takımcılık yaparak yorum yapmayacağımı belirteyim. Çünkü burada kaybedilen bir turdan çok daha fazlası. Football Manager oyunu oynayanların özellikle aşina olduğu bir durum vardır. Türkiye’de bir takıma oyuncu transfer ettiğiniz zaman oyuncunun değeri bonservisin biraz altına düşerken, bonservisini sattığınız bir oyuncunun değeri ise sattığınızın iki katına bile çıkabilir. Bunun sebebi lig kalitesidir.

Lig kalitesi derken ifade edilen oynanan futbolun kalitesinden ziyade, liglerin puantajlarını ifade ediyorum. Ülkemizde futbol kalitesi belki Rus liginden daha yüksekte olabilir. Ancak Rus takımlarının Avrupa kupalarında daha başarılı olmaları, Avrupa’ya daha fazla takım göndermelerini sağlıyor. Böylece pastadaki paydan daha fazla alırken, ligimizin kalitesinin de düşük düzeyde yer almasını sağlıyorlar.

Oysa ki gerçekçi bir yaklaşımla baktığımız zaman Fenerbahçe Krasnodar’ın çok üzerinde bir takım. Lig olarak üstünlüğümüz belki tartışılabilir, ancak Krasnodar Fenerbahçe’nin yanında esamesi okunmaması gereken bir takımdı. Fenerbahçe’nin bu mağlubiyeti aslında büyük bir talihsizlik. Atlayacağımız tur ligimizin seviye atlaması için önemli bir basamak olabilirdi. Büyük bir fırsat teptik. Artık, sağlık olsun diyerek diğer takımlarımızın başarısını bekleyeceğiz.

Yönetimsel

Türk Futbolu ne yazık ki futbol cahilleri tarafından yönetiliyor. Henüz, futbolda reform yaşayamadık. Kabuğumuzu kırmamız lazım. Almanya çok güzel bir ekol oluşturdu. Fransa içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. Son yıllarda ciddi anlamda futbolcu üretme sorunu yaşayan ülkemizde artık profesyonellerin işbaşı yapma vakti geldi.

Umarım bazı şeylerden ders çıkartmaya başlarız…

About the author

Mert Abakuş

İstanbul Aydın Üniversitesi - İşletme Yönetimi (MBA) - Football Manager Tutkunu - Wordpress Uzmanı

Yorum Ekle

Click here to post a comment